top of page

ARCHIV

GLOSA: Vláda už je dávno zralá na ručník a opozice je chycená v pasti

Následující řádky o stavu této země a vlády, která nám vládne, vůbec nejsou veselým čtením. Pokud si nechcete ještě více zkazit náladu a ještě hlouběji klesnout na mysli, dál rozhodně nečtěte.


Premiér Andrej Babiš na návštěvě v Bělehradě, zdroj: vlada.cz.

To, co se v posledních týdnech děje v České republice, už není tragikomické, ale pouze tragické. Vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem už ani nepředstírá, že má situaci s krizí způsobenou koronavirem pod kontrolou. Současnou situaci lze shrnout dvěma slovy: nic nefunguje.


Nic nefunguje

Nefunguje chytrá karanténa, nefunguje trasování, nefunguje očkování. Počty nemocných i nově nakažených neklesají. Zdravotnická zařízení se hroutí pod přívalem nových pacientů. Ale ministr zdravotnictví odmítá pomoc německé strany a nechává převážet pacienty i několik hodin do jiných českých nemocnic.


Jsme tak zřejmě odsouzeni k osmi měsícům politické tragédie, kterou nás provede Andrej Babiš a parta zoufalých ministrů „je to marný“.

Sám premiér, který se ustanovil garantem očkovací operace, raději „vrtí psem“ a obráží s delegací země, které jsou s řešením koronavirové krize na podobné úrovni. Na získání podpory od opozičních stran pro prodloužení nouzového stavu rezignoval a místo vyjednávání zvolil nechutnou taktiku: když mě nepodpoříte, budete mít na rukou krev.


Andrej Babiš nemůže sám rezignovat a přiznat, že nic nefunguje a je to jeho vina. To by byl jeho (nejen) politický konec. Pak má ale přijít ke slovu opozice, která se má pokusit neschopnou a dnes již pro tuto zemi nebezpečnou vládu odvolat. Ale opozice je chycená v pasti.


Opozice vládu položit nechce

Vyvolání hlasování o důvěře vlády by totiž mohlo pádem vlády opravdu skončit (Jiří Paroubek by mohl vyprávět). A nového premiéra by vybíral prezident Miloš Zeman. Nelze se ubránit dojmu, že Babišovi by takový scénář mohl vyhovovat. Vlády by se mohl ujmout Zemanem protežovaný plukovník Prymula s partou zemanových „odborníků“. Důvěru sněmovny by, jak již známe z minulosti, ani získat nemusela. Sám Babiš by tak získal čas na konsolidaci a nebyl by již přímo zodpovědný za katastrofu, která nás zřejmě v následujících měsících ještě čeká.


Jenže opozice se k vládnímu kormidlu nehrne a ani hrnout nebude. Přebírat zemi v této situaci osm měsíců před sněmovními volbami by také byla politická sebevražda.


Jsme tak zřejmě odsouzeni k osmi měsícům politické tragédie, kterou nás provede Andrej Babiš a parta zoufalých ministrů „je to marný“. Vyhlídky to jsou neútěšné a máme se na co těšit. Ekonomika bude dál krvácet, lidé se budou bouřit a spousta dalších lidí zbytečně zemře. A nikde není psáno, že po volbách to bude o moc lepší.2 378 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page