top of page

ARCHIV

Dva roky ruské agrese na Ukrajině očima Tomáše Pojara

ROZHOVOR: Dva roky ruské agrese na Ukrajině očima Tomáše Pojara. Poradce premiéra Petra Fialy pro národní bezpečnost v souvislosti s dvouletým výročím začátku války na Ukrajině hovoří o obranném průmyslu, o tom, zda má existovat evropská armáda a samozřejmě o největším konfliktu na evropském kontinentu od druhé světové války.
„Invaze na Ukrajinu definitivně rozhodla, ukázalo se, že to je doba přelomová. Věděl jsem, že u toho nechci chybět, a cítil jsem povinnost zase sloužit státu,“ popisuje Pojar, jak začátek války změnil jeho profesní život. Přiznává, že ráno 24. února 2022 pro něj nebylo překvapivé a vzhledem k informacím, které měl, byl již v předvečer přesvědčen o tom, že válka bude.


Zásadní otázkou války jsou české zbrojovky, které musely ze dne na den začít přemýšlet a fungovat úplně jinak. „Musely se zorientovat rychle a naprosté většině se to podařilo. Český zbrojní průmysl je shodou náhod soukromý. To má obrovskou výhodu: firmy nebyly závislé na státu,“ vysvětlil premiérův poradce.


Jak se může situace v následujícím roce či dvou vyvíjet? „Kdokoli tvrdí, že přesně ví, jak to bude, může se trefit, a taky nemusí. Sám jsem si myslel, že ve druhém výročí války už neuvidíme boje takové intenzity jako na začátku, a to se rozhodně nestalo,“ přiznává Pojar.


„Myslím si, že válka bude pokračovat, budou inovace na bojišti, bude se posouvat fronta. Nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít na jedné či druhé straně k radikálnímu posunu,“ zaznělo v podcastu.


Jak ovlivnila válka na Ukrajině jeho roli poradce pro národní bezpečnost? Jak Tomáš Pojar vzpomíná na první dny invaze? Co říká o dalším průběhu konfliktu? Jak je na tom obranný průmysl? Co říká o spolupráci na úrovni Evropské unie i na úrovni V4? A máme mít evropskou armádu? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém díle Pravýho podcastu!


 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

151 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page