ARCHIV

SÝR ZDARMA: Pád Kábulu v tiskových prohlášeních

Stažení amerických jednotek z Afghánistánu tak, jak jej chronologicky komentovali jednotliví aktéři. Počínaje měsícem LGBT a konče oznámením, že vláda USA nemůže garantovat bezpečnost svých občanů. Výběr je samozřejmě subjektivní, ale podává dost šílený obrázek o tom, co se v Aghánistánu v posledních týdnech dělo a jak se Západ nechal zaskočit.


15. srpna 2021: online meeting prezidenta Bidena s bezpečnostními poradci, zdroj: Twitter Bílého domu.

2. června: Tiskové prohlášení americké ambasády v Kábulu

„Měsíc červen je měsícem LGBT. Spojené státy respektují důstojnost a rovnost LGBT osob a oslavují jejich přínos pro společnost. Zůstáváme oddáni podpoře občanských práv minorit včetně LGBT osob."

 

8. července: Tisková konference Joe Bidena

Otázka: „Je převzetí Afghánistánu Talibanem nevyhnutelné?"

Odpověď: „Ne, není."

Otázka: „Proč?"

Odpověď: „Afghánská armáda má 300 tisíc příslušníků a je vybavena, velmi dobře vybavena jako každá jiná armáda na světě včetně letectva proti zhruba 75 tisícům členů Talibanu."

Otázka: „Vaše zpravodajské služby se domnívají, že afghánská vláda pravděpodobně padne."

Odpověď: „To není pravda."

Otázka: „Vidíte nějakou podobnost mezi tímto stažením a stažením z Vietnamu?"

Odpověď: „V žádném případě. Nula."

 

14. srpna: Tiskový mluvčí Pentagonu

„Neplánujeme uzavření ambasády v Kábulu a situace ve městě je klidná. Když se na situaci podíváme z vojenského hlediska, městu nehrozí okamžitý kolaps."

 

Tiskový mluvčí Ministerstva zahraničí

„Ministr zahraničí A. Blinken hovořil dnes s prezidentem Afghánistánu A. Ghaním o vývoji v zemi. Diskutovali o důležitosti diplomatického a politického úsilí k omezení násilí."

 

15. srpna: Abbullah Abdullah, předseda Afghánské rady

„Bývalý prezident Afghánistánu opustil zemi."

 

Tisková zpráva americké ambasády v Kábulu

„Bezpečnostní situace v Kábulu se rychle mění. Žádáme americké občany, aby se ukryli na místě, kde pobývají. Nevolejte na ambasádu s dotazy na odlety."

 

16. srpna: Tisková konference Pentagonu

Otázka: „Činí USA nějaké další kroky, aby zabránila tomu, že se Taliban zmocní letadel a jiné vojenské techniky?"

Odpověď: „Na tuto otázku nemohou odpovědět."

 

Tiskový mluvčí Ministerstva zahraničí

„Rada bezpečnosti OSN vydala dnes tiskové prohlášení požadující zformování nové vlády v Afghánistánu, která je jednotná, inkluzivní a reprezentativní. A to včetně podstatného a plného zapojení žen. Rada hovořila zcela jednotně a potvrdila, že Afghánistán musí dodržovat mezinárodní závazky."

 

17. srpna: Tisková konference Bílého domu

Poradce prezidenta J. Sullivan: „Prezident Biden dosud nehovořil s žádným z lídrů ostatních členů NATO." Dále potvrdil, že při plánování odsunu se počítalo se „všemi možnostmi”. Vláda nemá „kompletní obrázek" o tom, kolik zbraní se dostalo do rukou Talibanu.

 

Tisková konference Talibanu

Mluvčí Talibanu odpověděl na otázku na téma svobody projevu: „Tato otázka by měla být položena těm, kteří podporují svobodu projevu a nedovolí publikovat veškeré informace. Mohu se zeptat Facebooku."


Na otázku ohledně ženských práv uvedl, že ženy mají práva, pokud dodržují zákony šaria.

 

Tisková zpráva Unicef

Organizace Unicef v tiskové zprávě uvedla, že je celkem optimistická poté, co Taliban komentoval možnost vzdělávání dívek.

 

Bývalý prezident Afghánistánu

„Džihádský vůdce Gulbuldin Hekmatyar" se stává členem koordinačního výboru, jehož cílem je zajistit pokojné předání moci. Podle tisku má G. Hekmatyar přezdívku Kábulský řezník.

 

18. srpna: Twitter

Twitter oficiálně potvrdil, že se nepřidá k ostatním sociálním sítím a nezablokuje účet Talibanu. Na dotaz ohledně účtu D. Trumpa sdělil, že jeho účet zůstává trvale zavřený. Dále prohlásil, že bude pokračovat v kontrole obsahu, který oslavuje násilí.

 

Americká ambasáda v Kábulu

„Americkým občanům: děkujeme za registraci vašeho požadavku na evakuaci z Aghánistánu Neurčený počet letů bude brzy zahájen. Dostavte se na letiště. Upozorňujeme, že vláda Spojených států nemůže garantovat vaši bezpečnost během cesty.”

 

Výběr sestavil G. Sitař. Text je převzat z platformy SýrZdarma.cz se souhlasem redakce.

339 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

HLAVNÍ PARTNER

1.png