top of page

ARCHIV

Putinovo Rusko je na Ukrajině v pasti: Pokusí se probít ven?

Aktualizováno: 31. 10. 2022

V rusko-ukrajinské válce byla pro experty řada věcí překvapením (datum zahájení útoku, jeho rozsah, velmi slabá schopnost ruského velení a řízení operace). Další věci ovšem překvapením nebyly, naopak se jen potvrdilo to, co bylo o Kremlu a jeho armádě už známo.


Ruský prezident Vladimír Putin, zdroj: kremlin.ru.

Zaprvé ruská doktrína a strategické myšlení vycházely dlouhodobě z taktiky zasazení tzv. „strategického šoku“ nepříteli na samotném počátku konfliktu. O její uplatnění se ruská armáda snažila během prvních 48 hodin operace. Jenže to nevyšlo. Ukrajinci úvodní šok ustáli a nevzdali se.


Zadruhé ruská doktrína a strategické myšlení počítá s modalitou takzvaného „limitovaného válčení“. To znamená, že ruská armáda se nesoustředí na schopnost projekce síly na velkou vzdálenost, ale na intenzivní boj v sousedství Ruska. Také to znamená, že není schopna efektivně bojovat více než zhruba tři týdny bez toho, aby pak následovalo buď dosažení cíle, nebo provedení celkové mobilizace. Tento charakter ruského válčení se naplno projevil ve fázi války, kdy Rusové útočili z několika směrů, a jejich prioritou přitom byl Kyjev. Jakmile to během třech týdnů nevyšlo a přineslo jim to značné fyzické i materiální ztráty, začala se jejich strategie rozpadat. Museli svoje konání opět změnit. Zalhali o původním cíli – což pro ně není problém – a za svůj cíl prohlásili Donbas.


Zatřetí se ruská armáda už od druhé světové války spoléhá na značnou palebnou sílu. Dělostřeleckou a raketovou. Jenže když vystřílíte spoustu munice na města, místo toho, abyste co nejpřesněji zacílili na vojenské jednotky nepřítele, přinese to nesmírné utrpení civilistům, ale z hlediska takticko-vojenského to velký význam nemá. Mělo by, pokud by to přineslo zlomení morálky „obyčejných“ Ukrajinců, což by vyvolalo tlak na politické a vojenské vedení země. To se však nestalo.


Musíme si navíc uvědomit, že ruská armáda, na rozdíl od ukrajinské, střílí na nepřátelském území. Je proto pod neustálým dohledem statečného ukrajinského obyvatelstva, které ji natáčí a předává přehled ukrajinské armádě využívající ke sledování nepřítele i komerční drony. Jinými slovy, ukrajinské dělostřelectvo má mnohem nižší kapacitu, ale rozhodně na tom není hůře s targetingem – tedy zaměřováním.


I v probíhající „donbaské“ fázi války trpí ruská armáda tím, čím trpěla u Kyjeva. Bez mobilizace má nedostatečný počet vojáků. Základní formací, v níž útočí, jsou tzv. praporová úkolová uskupení (Battalion Tactical Groups – BTG). Dnes, po výprasku u Kyjeva, je ovšem ruská armáda může naplnit pouze ze 70 %. Odhaduje se, že dnes mají ruská BTG v průměru 600 vojáků místo předpokládaných až 900. Co jim zoufale chybí, je pěchota. Rusové zkrátka vtrhli do tak velké země, jakou je Ukrajina, s ohromným počtem tanků, bojových vozidel pěchoty a náklaďáků. Avšak s naprosto nedostatečným počtem pěšáků. Jejich kritický nedostatek jsme dennodenně viděli na fotkách s množstvím opuštěné ruské techniky. Vybavujete si obrázky desítek a stovek opuštěných ruských vojenských vozidel? Nebylo to jen kvůli nedostatku paliva. Jakmile Ukrajinci ruskou kolonu napadli, rozstříleli v ní první, nebo naopak poslední vozidla, Rusové neměli dost pěchoty, aby mohli útočníky zahnat, stojící kolonu vozidel pohlídat a počkat si na další techniku nebo na její opravu.


Počet padlých ruských vojáků se odhaduje na 15 tisíc – více než SSSR ztratil v Afghánistánu. Stejně vysoký počet je vyřazen z boje zraněním, zajetím nebo dezercí. Kritický nedostatek lidské síly mohou Rusové zvrátit jediným způsobem – vyhlášením války a provedením mobilizace. To má ovšem tři velká úskalí: