top of page

ARCHIV

PREZIDENTSKÝ ZÁPASNÍK: Čeká nás česká Čaputová, popelníčková kontinuita, nebo další Alena?

Poslední Prezidentský zápasník se věnoval kandidátům z ranku politického bizáru. Bohužel, minulý týden v tomto směru nebyl příliš plodný, a tak nám protentokrát nezbývá, než opustit laciný humor a věnovat se potencionálním kandidátům vážným, takříkajíc respektabilním. Až tedy na Alenu.


Foto: FV TW Danuše Nerudová, koláž ZP.

Snění o české Čaputové

Profesorka Danuše Nerudová je kandidátkou, o které se mluví v kontextu nadcházejících prezidentských voleb již delší dobu se vší vážností. Na své cestě do prezidentského klání těží především z utkvělé představy části českého intelektuálního světa, že zvolení ženy do nejvyšší ústavní funkce nás dovede do vyšší civilizační úrovně. Obraz paní Danuše se samozřejmě prolíná do svatého obrázku slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.


Nechme stranou skutečnost, že kvalita politického angažmá nemá vůbec nic společného s pohlavím (ani genderem) dotyčného. Snění o české Čaputové je zejména na Twitteru vlastní především těm, kdo současně zvládají trefně hejtovat bývalou neúspěšnou modelku a ministryni Schillerovou, bývalou ministryni těžké váhy Benešovou, bývalou hejtmanku a současnou místopředsedkyni Sněmovny Mračkovou-Vildumetzovou a tak dále a tak podobně.


Kandidátka Nerudová se do role budoucí prezidentky zdatně vžívá, po prezidentsku se pohoršuje a odpovídajícím způsobem pózuje na fotografiích. Na druhé straně si ale zatím na sociálních sítích počíná s jistou neobratností, která ji v liberálních kruzích dost možná časem přesune z role oslavované ženy-kandidátky do role prostého kandidáta, který je čirou náhodou ženou, ale který se dopouští nevhodných komentářů, takže je v podstatě něco jako onen obávaný bílý heterosexuální muž. A k tomu musíme připočíst fakt, že paní Danuše je z Brna.