top of page

ARCHIV

Dva měsíce od výbuchů na plynovodech Nord Stream 1 a 2. Co zatím víme?

Uplynuly více než dva měsíce od výbuchů na plynovodech Nord Stream 1 a 2. Stalo se tak 26. září 2022 a být tohle normální rok, psalo by se o vyšetřování každý den. Co zatím víme? Rekapitulace z pera zvláštního zmocněnce MZV pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky.


Slavnostní zahájení plynovodu Nord Stream 1 dne 8. listopadu 2011: Angela Merkel, Dmitrij Medvěděv, Gerhard Schröder ad, zdroj: dw.com.

První útok na Nord Stream proběhl v 02:03 v pondělí 26.září v dánské výlučné ekonomické zóně (Exclusive economic zone, EEZ) jihovýchodně od ostrova Bornholm. Přesně o sedmnáct hodin později, v 19:03, následovala trojice explozí ve švédské EEZ, severovýchodně od Bornholmu.

Síla výbuchů musela být mimořádná, tohle neudělali žádní amatéři. Jeden ze segmentů plynovodu, měřící 48 metrů a vážící 96 tun, našli potápěči odmrštěný o 150 metrů. Další, zhruba pětimetrový, kus je zapíchnutý kolmo do mořského dna 200 metrů od trasy plynovodu.


Takhle vypadají roury pro Nord Stream 1 a 2: čtyři centimetry oceli, půl centimetru izolace a navrch deset centimetrů betonu. Každý segment měří 12 metrů a váží 24 tun:

Vyšetřování případu vedou švédské, dánské a německé úřady. Jsou zatím velmi opatrné na slovo, prokazatelných faktů je zřejmě málo. Tohle byla profesionální práce v hloubce 70 metrů, těžko očekávat, že někdo z pachatelů ztratil tam dole stranickou legitimaci.Vladimir Putin dne 12. října 2022 obvinil z útoku USA, Polsko a Ukrajinu. Ve stejném projevu řekl, že Evropa se vrací do středověku... O dva týdny později, 29. října, ruské ministerstvo obrany obvinilo z útoku na Nord Stream "specialisty British Navy".


Ze strany Západu žádné oficiální obvinění zatím nezaznělo. Nicméně skutečnost, že čtveřice výbuchů poškodila obě větve Nord Stream 1, ale jen jednu větev Nord Stream 2, působí zvláštně. Takhle nějak by vypadal ideální scénář pro Rusko (pokud by Moskva stála za útokem).


Nord Stream 1 byl uveden do provozu v listopadu 2011 a plyn jím přestal proudit letos v srpnu, poté, co Rusko jednostranně zastavilo dodávky do EU. Pro Gazprom je poničení Nord Stream 1 velmi šťastnou náhodou. Může odůvodnit porušení smluv zásahem vyšší moci.


Naproti tomu Nord Stream 2 byl dokončen v roce 2021, ale nikdy nedostal souhlas německých úřadu k provozu. Nyní je jedna větev poničená, ale druhá jako zázrakem unikla poškození. Rusko opakovaně nabízí "zachránit Evropu" dodávkami plynu přes Nord Stream 2.


Uvidíme, s čím v dalších měsících přijdou švédští a dánští vyšetřovatelé. Rusko má svou verzi jasnou ("za vším hledej Anglosasy"), podobně jako mnozí v Evropě předpokládají, že za útokem stojí právě Rusko. Žijeme v paralelních světech.


Jedno je ale jisté: tahle veselá společnost se jen tak znovu nesejde. (Slavnostní zahájení Nord Stream 1 dne 8. listopadu 2011: Angela Merkel, Dmitrij Medvěděv, Gerhard Schröder et al.) 

Převzato se souhlasem autora z jeho twitterového účtu.


Václav Bartuška působí jako zvláštní zmocněnec MZV pro energetickou bezpečnost, mimo jiné přednáší na vysoké škole CEVRO Institut v postgraduálních programech.


Odkazy využíté v analýze: @BBCBreaking, @KallergisK, Vystoupení Vladimira Putina na Russia Energy Week, 12.10.2022: http://kremlin.ru/events/president/news/66916, Reportáž BBC z místa výbuchů: https://bbc.com/news/world-63636181 a vynikající tweet jednoho z potápěčů:254 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page