top of page

ARCHIV

Bruselský zápisník I.

Zcela v mediálním stínu korony schválilo včera večer plénum Evropského parlamentu návrh tzv. klimatického zákona. Až vstoupí někdy koncem roku v platnost, stanoví závazné cíle emisí CO2 pro všechny členy EU. Tedy i pro nás.Legislativa obsahuje závazek uhlíkové neutrality do roku 2050 – pro každý stát jednotlivě, nejen pro EU jako celek! „Zelená většina“ v EP dál odhlasovala závazek snížit emise do roku 2030 o 60 %. Tady se jedná o typickou stachanovštinu. Když EK loni v létě navrhla cíl 50 až 55%, tak EP si vyžádal dopadovou studii. Minulý týden ji do EP donesl Timmermans. V analýze se uvádí, že těch 50-55 % je maximem, co lze dokázat. Takže většina EP cíl zvedla. Je to fakt absurdní – když se ji hodí závěry vědců, tak apelují, abychom je následovali. Když jim naopak závěry vědců nevyhovují, tak dají přednost víře a ideologii…


Je to fakt absurdní – když se ji hodí závěry vědců, tak apelují, abychom je následovali. Když jim naopak závěry vědců nevyhovují, tak dají přednost víře a ideologii…

Návrh ale obsahuje další hrůzu. Má jednotlivcům i nevládkám umožňovat, aby státy žalovali u evropských soudů, když budou mít pocit, že pro klima nedělají dost. Bude to fakt pěkný mazec. Neškodí proto se podívat, jak kdo z českých europoslanců hlasoval. Já jsem byl proti - spolu s většinou ostatních. Naopak pro byli Piráti (a také S. Polčák ze STAN) – že by už ta jejich koalice fungovala i v EP a měla zelenou barvu?

Návrh teď poputuje do trialogu, tzn. jednání mezi Evropskou radou (státy), Komisí a EP. Ještě se dá očekávat boj o to, zda cíl do roku 2030 bude nakonec 55 nebo 60 %. Se stachanovštinou mají totiž problém i Němci….Nová azylová a migrační politika EU?

Evropská komise zveřejnila návrh nové azylové a migrační politiky pro EU. První čtení moc důvodů k radosti nedává. EK sice zdánlivě opustila nesmyslný systém povinných přerozdělovacích kvót, ten ale v migračním paktu nahrazuje tzv. "povinná solidarita". Ponechme teď stranou, že je to protimluv.


EK sice zdánlivě opustila nesmyslný systém povinných přerozdělovacích kvót, ten ale v migračním paktu nahrazuje tzv. "povinná solidarita". Ponechme teď stranou, že je to protimluv.

EK mluví v souvislosti s migrací o dvou situacích – normální a mimořádné. Ta první odpovídá dnešku, druhá roku 2015. Za tzv. „normálních okolností“ EK navrhuje místo kvót „flexibilitu“. Státy by si mohly vybrat. Buď přijmout migranty, nebo se podílet na jejich navracení (vyjednávání, financování, zajišťování). Ty první chce finančně motivovat. Za každého migranta by státy dostaly jako kompenzaci jednorázovou platbu 10 tisíc eur ze zdrojů EU. Ty druhé státy by si náklady na návratovou politiku hradily ze svého.

Pro případy, kdy by opatření pro řádné přemístění nebo návrat (70 procent příchozích) selhala, chce EK zvést tzv. "mechanismus pro mimořádné události". Relokace by pak EU „mohla“ u části nepřemístěných žadatelů nařídit.

Návrh je problematický hned z několika důvodů: 1) Návrh na povinné relokace v krizi je nepřijatelný a musíme ho odmítnout.

2) EU imigraci dál podněcuje. Jako důvod k přijetí uvádí nejen snahu o bezpečí, ale i zájem o „lepší život“. Po něm ale touží miliardy lidí, Finančně pak odměňuje ty státy EU, které se k ní staví kladně, a trestá ty, které ji odmítají. Návrh není fér. Migranti primárně směřují do zemí, které mají štědrý přistěhovalecký systém (Německo, Švédsko, aj.). Návrh přitom vytváří povinnosti a finanční nároky pro státy, které takový systém nemají a migranti tam v takovém počtu nesměřují.

3) Dobře sice zní proklamovaný drsný postup vůči „pašerákům lidí“, ale je licoměrné, když pak titíž politici v EP oslavují pozváním a potleskem organizace a lidi typu Caroly Racketteová, díky nimž tenhle byznys funguje. Bez pomoci lodí těchto aktivistických skupin by se imigranti do Evropy ani nedostali.

4) Vítaný je návrh na striktní ochranu hranic. EK ale odmítla check-pointy mimo EU, čímž vytváří tlak na málo úspěšnou návratovou politiku. Lze ocenit nápad podmínit spolupráci třetích zemí výhodami či naopak hrozbami, pokud si své občany nepřevezmou. To ale neřeší problém osob, které se zbaví dokladů. Právě tito lidé jsou přitom největším problémem. Podivné je i načasování ve vazbě na nedávný požár v řeckém táboře Moria, který podle všech informací založili sami běženci. EU tím jen vysílá dalším běžencům signál, že přijetí je možné si vynutit.


Alexandr Vondra

46 zobrazení

Comments


NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page