top of page

ARCHIV

Zpětný projektor: Ivan Hrozný ve dvou dávkách

Nikoli jen významné události uplynulého týdne ve Zpětném projektoru: Bude český lid očkován vakcínou Ivan Hrozný? Půjdou funkcionáři příkladem? Ministr Blatný vyzval spoluobčany, aby dodržovali opatření, která nefungují. Evropská diplomacie zasadila Rusku další nevídaný úder. Zvládnou politické strany navrhnout nový volební zákon za 48 minut jako profesor Filip, nebo se použijí tarotové karty? A Mikuláš Minář sympaticky nespěchá.


Delegace vlády ČR diskutuje o vakcíně Sputnik V při návštěvě na Balatonu, zdroj: vlastní tvorba ZP.

Od Sputniku k Ivanovi Hroznému

Česká republika nemá a hned tak nebude mít dostatek vakcín proti koronaviru. Andrej Babiš proto vyrazil s početnou suitou, jejíž součástí sice nebyl ministr zdravotnictví Jan „Je to marný“ Blatný, ale zato obchodník zdravotnickým materiálem Roman „Kapitula“ Prymula, na inspekci za přítelem Viktorem Orbánem do Maďarska. Účelem cesty bylo získat maďarskou zkušenost s ruskou očkovací látkou Sputnik V, potažmo s jejich úspěchem v boji proti koronaviru, byť zlí jazykové (rozuměj datoví vědci a novináři) podotýkají, že v Maďarsku zatím umírá více nemocných na milion obyvatel než u nás. Maďaři sice ještě nemají přímou zkušenost se Sputnikem V, ale vřele jej mikromanagerovi Babišovi doporučili. Česká delegace navštívila různé závody, její členové si vše zapisovali do notýsků a po příjezdu do Prahy nešetřili chválou jak na Maďary, tak na Sputniky.


Pokud se nakonec vláda rozhodne tuto neschválenou očkovací látku na český lid použít, měla by zvážit marketingovou stránku věci. Lze se totiž obávat, že značná část populace se dobrovolně něčím, co se jmenuje Sputnik, očkovat rozhodně nenechá. Přitom by jen stačilo, kdyby se jméno očkovací látky pro české účely například na hranicích změnilo ze sovětsky znějícího Sputniku na alespoň romanticky znějícího Ivana Hrozného.


V této souvislosti lze jen doufat, že zbylí členové vlády, jakož i členové správní rady VZP a krajští uniformovaní funkcionáři půjdou opět příkladem a nechají se přednostně naočkovat zbytkovým Ivanem Hrozným.


Konzistentně nefunkční Blatný

Ministr Blatný vystoupil s projevem, který měl zřejmě být jakýmsi jeho „We shall fight on the beaches…“, nakonec z toho ale bylo něco na způsob „Změňme svůj přístup, vydržme to a dodržujme opatření, která přestala fungovat.“ Česká televize se sice ministra obratem dotázala, jestli má tedy smysl dodržovat opatření, která nefungují, a jestli se neplánuje nějaké zpřísňování, ale ministr konzistentně odvětil něco ve smyslu, že se o vymáhání dodržování opatření na vládě diskutuje a dále diskutovat bude, ale že je lidé stejně dodržovat nebudou. Tak určitě, je to prostě marný.


Další úspěch evropské diplomacie

Evropská diplomacie po nemilosrdné vyjednávací ofenzivě vůči farmaceutickým firmám nastoupila stejně odhodlaně i na putinovský režim. Rada EU se nejprve v reakci na dění okolo Alexeje Navalného nedohodla na zpřísnění či rozšíření sankcí vůči Rusku. Následně vysoký představitel EU Josep Borrell odlétl do Moskvy, kde jednal s ruským ministrem zahraničí Lavrovem. Lavrov Borrella za Navalným nepustil a posléze spolu vystoupili na tiskové konferenci, kdy v průběhu Borerellova příliš diplomatického a zároveň nepříliš srozumitelného projevu nechalo ruské ministerstvo zahraničí vypovědět tři unijní diplomaty pro účast na režimem nepovolených demonstracích. O sankcích vůči Rusku budou nyní unijní špičky opět jednat. Na základě průběhu Borrellovy mise v Moskvě by měl být výsledek jednání jasný. Lze se však obávat, že to dopadne – tentokrát však na unijní straně – jako vždycky.


Česká vláda potrestala Rusko vyloučením Číňanů

Jakkoli je však postup EU vůči Rusku na pokraji politické trapnosti, česká vláda nezaváhala a po zatčení Navalného a dalších cca 11 tisíc lidí na demonstracích na jeho podporu se vší rozhodností vyloučila čínské dodavatele z připravované zakázky na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Jak ostatně v týdnu uvedl Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu TASS, záležitosti kolem Navalného jsou ruskou vnitřní záležitostí a neměly by ovlivňovat česko-ruské vztahy.


48 minut soudce zpravodaje Filipa

Ústavní soud zrušil část volebního zákona a vytvořil před kvapem se blížícími vyhlášenými sněmovními volbami krajně nepředvídatelnou situaci. Tuto situaci budou muset dotčení (a nyní značně zaskočení) aktéři rychle vyřešit kompromisně. Pokud k takovému řešení nedospějí, lze očekávat větší či menší chaos, který s ubíhajícím časem bude čím dál tím více nahrávat těm z nich, kteří samotné volby považují spíše jen za zatím nutnou nepříjemnost. Ačkoli by autor nálezu Ústavního soudu, profesor Filip, nápravu podle svých slov a podle stopek ve svých hodinkách zvládl zajistit za 48 minut, ve skutečnosti to bude patrně o něco složitější.


Použije Nejvyšší správní soud tarotové karty?

Nad blížícími se volbami tak visí děsivá možnost, že by stávající parlamentní komory žádná nová pravidla pro určování přepočtu hlasů na mandáty včas schválit nestihly. Soudce Nejvyššího správního soudu Langášek se promptně vyjádřil, že volební senát tohoto soudu by v takovém případě nějaká pravidla dovodil výkladem. To se snadněji řekne, než udělá – pokud by taková pravidla Nejvyšší správní soud deklaroval už před volbami, byl by (a to do značné míry právem) osočován, že vyvíjí tlak na zákonodárce, aby přijali konkrétní podobu přepočtových pravidel. A pokud by Nejvyšší správní soud o přepočtu hlasů na mandáty rozhodoval až po volbách, a tedy již s určitou znalostí jejich výsledku, ocitl by se v nevyhnutelném podezření, že pravidla nastavuje účelově tak, aby tím napomohl zisku mandátů u konkrétní partaje. Není ani moc jasné, jaký výklad a čeho měl Dr. Langášek na mysli. Poslední a dost možná nejméně kontroverzní možností tak zůstává, že by Nejvyšší správní soud patovou povolební situaci vyřešil výkladem tarotových karet.


Správné pořadí pro poslance Volného

Poslance Volného za jeho flákanec řeší Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny. Volný prohlašuje, že ho ostatní poslanci chtějí upálit a ukřižovat. Čistě z technického úhlu pohledu se domníváme, že by to bylo praktičtější v obráceném pořadí.


Úspěch

Hnutí Lidé PRO Mikuláše Mináře k 6. únoru 2021 (16:00 hod) zatím shromáždilo celkem 5,7% plánovaných podpisů. Gratulujeme.Vážení a milí čtenáři, takový byl Zpětný projektor, přejeme Vám krásný týden.


Redakce CEVRO ARENY.


 

Zpětný projekor přináší každé pondělí komentář k dění uplynulého týdne, nikoli nutně jen k významným událostem. Jedná se o nedůsledný retrospektivní editorial minulého týdne na CEVRO ARENĚ, ale i jinde.

734 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page