top of page

ARCHIV

Zeman na telefonu, Monthy Python ve Varech a koaliční hybridní válka

Nikoli jen významné události uplynulého týdne ve Zpětném projektoru: Třetí generace Klausů. Uklidňující Miloš Zeman. Nevhodné komentáře Monty Pythona. Woody Allen ve Varech. Prezidentská milost uzdravuje a tradičně telegraficky.


Monty Pythoni v roce 1971, koláž ZP.

Třetí generace Klausů

Po listopadu 1989 jsme chtěli dohánět Západ. Sice jsme to dělali tak nějak po svém, ale o to upřímněji. Až v poslední době se zdá, že se nám tu rodí opravdové politické dynastie tak, jak je známe třeba z USA. CNN Prima News nám představila politickou omladinu a mezi ní i dalšího Klause, který má ambice prosadit se v politice. Vnuk Václava Klause Vojtěch sice chce ještě dokázat něco mimo politiku, ale genům neuteče. To je jasné. Bratři Okamurové se zase v pondělí poprvé sejdou v Poslanecké sněmovně. A jako na potvoru (abeceda je bestie) je na ustavující schůzi hned posadí do jedné lavice. Bude to jistě dojemné setkání, neb spolu dle svých vyjádření již drahnou dobu nepromluvili. Že by to bratrům v jedné lavici dlouho vydrželo, si tak nějak nemyslíme. Je jen škoda, že to nevydrželo i dalším nadějným rodinám, které měly svého času dobře našlápnuto. Namísto ranče, jako Kennedyové v USA, se takoví Stropničtí mohli s velkou slávou scházet na zámku Osečany na Příbramsku.


Uklidňující Zeman

Po mnoha týdnech jsme konečně mohli slyšet uklidňující hlas pana prezidenta Miloše Zemana. Vyhověl totiž žádosti „novináře“ Luboše Procházky z rádia Frekvence 1 o rozhovor, o který stanice požádala ještě před volbami. Zeman posluchačům sdělil, že se cítí normálně, měsíc nekouří, líbí se mu program ODS a do nemocnice se dostal jen proto, že mu nechutnalo. O pár hodin později pak na oblíbeném tiskovém brífinku vystoupil šéf konsilia Zima a ředitel Vojenské nemocnice Zavoral s tím, že pan prezident je vážně nemocný a neschopný práce, aby o chvíli později člen tohoto konsilia profesor Pafko sdělil, že Zeman trpí cirhózou jater. Politická scéna si hned oddychla, začalo se hovořit o tom, že je to „ten starý Zeman“ a úvahy o aktivaci článku 66 vzaly za své. Uznáváme, že když je panu prezidentovi program ODS najednou sympatický, tak je to silné gesto, ale není to právě jeden z důvodů, proč by článek měl být aktivován?!


Nevhodné komentáře Monty Pythona

Jeden z někdejších členů skupiny Monty Python, Terry Gilliam, byl i se svou hrou Into The Woods vyobcován z nezávislého londýnského divadla Old Vic. Důvodem mělo být Gilliamovo nekorektní zabrušování do citlivých témat typu genderu nebo kontextu hnutí Me Too. Nad vstupem do tohoto divadla svítí stylizovaný neonový nápis „Dare always dare“. Nejsme si jisti, proč si londýnští divadelníci zvolili zrovna toto motto, ale zaujalo nás, že nápadně připomíná anglický překlad slavného projevu francouzského revolucionáře George Dantona z roku 1792, který je v češtině známý jako „Odvahu, ještě jednou odvahu a vždy odvahu“. Pokud je vnitřní rozpoložení souboru divadla Old Vic podobné jako to Dantonovo v roce 1792, tak se domníváme, že Terry Gilliam by měl rychle popadnout obě poloviny kokosového ořechu a rychlostí africké vlaštovky vyrazit co nejrychleji pryč.


Na druhou stranu je třeba v tom vidět i příležitost, tedy alespoň pro Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který letos hostil v Hollywoodu zapovězeného „zvrhlíka“ Johnnyho Deppa. Příští léto tak na karlovarské kolonádě cestou do Becher baru s velkou pravděpodobností potkáme Terryho a možná třeba i Woodyho.


Prezidentská milost uzdravuje