top of page

ARCHIV

VONDRA: Válka na Ukrajině, závislost na Rusku a Green Deal

Tak nám ten rázný postup proti Rusku a jednota Západu dlouho nevydržely. Američané a Britové navrhli odpojení plateb za ruský plyn a ropné embargo. Jenže Německo je na ruském plynu závislé jako na kokainu. Prý to nejde, v Berlíně by nastal chaos a Putin by vyhrál, prohlásil kancléř.


Frans Timmermans, zdroj: Xavier Lejeune / © European Union, 2020 – Source: EC – Audiovisual Service.

Ve shodě s tím Evropská komise včera v Evropské parlamentu zveřejnila návrh, jak v energetice omezit závislost na Rusku: do roku 2030 ji snížit o dvě třetiny, pak se odpojit úplně.


Je to slabá a chybná strategie. Ještě 8 let budeme financovat Putinovu válečnou mašinérii a zároveň přiznáváme slabost a zranitelnost.

Dáváme mu znovu kladivo do rukou. Lepší by bylo neříkat nic a držet Rusko v nejistotě. Nebo radikálně odstřihnout platební kanály a nechat rozhodnutí, zda dodávky přeruší, na Putinovi. Neměl by to jednoduché. Plyn kvůli chybějícímu potrubí nemůže rychle přesměrovat a těžbu nejde zastavit. Musel by ložiska zapálit a plyn posílat do oblak.


V návrhu má Evropská komise i dobrá opatření. Klíčová je diverzifikace dovozu plynu včetně LNG (USA, Katar). Chce uzákonit, aby každý stát EU měl plyn ve strategických zásobnících na 90 dnů. Nebo kontrolovat, aby se vlastnictví zásobníků nedostalo do rukou nepřátel. Pro nás je to klíčové, RWE nabízí české zásobníky k prodeji. Bylo hloupé, kdyby je získal Gazprom, jak se to v Německu už stalo. Berlín pak civěl, když byly před zimou prázdné…


Evropská komise se postavila za výrobu vodíku z jádra – byť je to v textu skryto, aby Němce neprovokoval a rychle to nic neřeší. Podporuji i návrhy urychlit instalace obnovitelných zdrojů. Fotovoltaika na střechách, tepelná čerpadla, baterie ve sklepě, větrníky, kde fouká. Decentralizace má i bezpečnostní význam, ale příští dvě tři zimy to neřeší.


Tím se dostávám ke Green Dealu. Evidentně stoupá počet nervózních europoslanců, kteří požadují změny. Válka a raketový růst cen je děsí. V pondělí jsme to diskutovali s Fransem Timmermansem. Právě jeho rukopis je patrný na tom, co je ve zprávě Evropské komise špatně nebo tam chybí. Říkám mu, že teď je hlavní přežít příští tři zimy, a ne řešit, zda se za 30 let zvedne hladina oceánu o 3 centimetry, když proto ve světě mocenské politiky nebudeme mít partnery (Rusko, Čína, Indie ani USA se na nás nebudou ohlížet).


Bohužel, bylo to marné. Zůstává v zajetí uhlíkové ideologie. Uznal sice, že nebude-li plyn, tak se bez uhlí zatím neobejdeme, ale obchodování s povolenkami nechce měnit. Problém spekulantů nevidí, riziko stagflace ho nevzrušuje. Měl i pochopení pro idiotské návrhy zelených, aby se při zvýšeném zbrojení měřila tankům uhlíková stopa.

 
 

O tom, že by Němci odložili vypínání jaderek neuvažuje. Naopak prosazuje, aby ruský plyn nahradil bioplyn. Takže v době, kdy kvůli válce na Ukrajině hrozí výpadek v dodávkách mouky a dalších zemědělských komodit, chce rozšířit lány s kukuřicí do bioplynek. Opatření, které zdraží potraviny, poškodí životní prostředí a energetický problém ani náhodou nevyřeší.


Suma sumárum: bude to ještě boj.

205 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 Comment


Zdeněk Stránský
Zdeněk Stránský
Mar 11, 2022

Musel jsem ten výlev několikrát přečíst, protože postrádá obvyklou strukturu, kterou známe ze střední školy. Snad jen, že Saša Promopro bude pokračovat v sypání písku do soukolí a všichni jsou hloupí a jen on chytrý.

Like

NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page