top of page

ARCHIV

VONDRA: O co jde Putinovi na Ukrajině?

Uplynulý týden byl ve znamení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Více než 100 tisíc ruských vojáků u ukrajinských hranic budí obavy. Putin si vynutil online summit s Joe Bidenem. Chystá ozbrojený útok? Nebo jen brnká všem na nervy? Nebo je to začátek hybridní operace?


Zdroj: kremlin.ru.

Nemyslím si, že jeho záměrem je nyní útok. Spíš brnká na nervy, ale to neznamená, že to není nebezpečné nebo že to brnkání máme podcenit. O co Putinovi jde? O nic nového, než o co šlo Rusům vždycky. Ukrajinu považují za sféru svých výlučných zájmů. Putin sleduje dvojí cíl. Na jedné straně chce, aby to výslovně uznal i Západ. Vyvoláním strachu, že hrozí válka, doufá, že USA a evropské státy Putinovi závazně slíbí, že se Ukrajina nestane ani členem NATO, ani EU. Pod hrozbou síly nabízí výměnný obchod: mír a spolupráci za uznání toho, že Ukrajina bude v zóně ruského vlivu.


Je tu ale jedno ale: strategickou pozornost USA bude víc a víc vázat Čína. Důležitý je proto postoj EU. Šéfka Evropské komise pohrozila sankcemi. Jenže sankce, které zvažuje EU, Rusko opravdu nebolí.

Koncentrace vojsk ale může mít i jiný cíl. Znervóznit ukrajinské vedení, vyprovokovat ho k reakci. Zopakovat gruzínský scénář. Pak by vojska zasáhla.


Odmítnout geopolitický kšeft

Západ geopolitický kšeft zatím správně odmítal. Členství v NATO Ukrajině i Gruzii kdysi (v roce 2008) slíbil, ale dodal, že k němu teď není vhodná doba. Chyběla podpora v Německu a Francii. Tato ambivalence vedla Putina k vyprovokování války v Gruzii, která v ní přišla o Osetii. V roce 2014 pak Putin anektoval ukrajinský Krym a vyprovokoval vzpouru na Donbase.


Agrese byla v příkrém rozporu s mezinárodním právem – tzv. Budapešťské memorandum z roku 1994, v němž se Ukrajina vzdala jaderných zbraní, jí garantovalo neporušitelnost hranic. Západ na to reagoval jen sankcemi, které Rusko moc nebolely. Obama udělal chybu – měl reagovat tvrději a Putinovi říct, že se už necítí vázán slibem z roku 1997 nerozšiřovat strategické zbraně dál na východ (třeba do Polska). Teď se to Západu vrací. Putin žádá víc. Vliv nad celou Ukrajinou.


Podrobnosti z jednání Biden – Putin neznáme. Ale Bidenův poradce Jake Sullivan řekl, že Biden Putinovi do očí sdělil, že chybu z roku 2014 nebude opakovat. Prý doslova řekl: „Pokud zaútočíte, uděláme to, co jsme tenkrát neudělali!“ Šéf NATO Stoltenberg zároveň odmítl onen geopolitický kšeft. So far so good, chce se říct.