CEVRO Univerzita hostila 26. února diskusi o transatlantických vztazích a budoucnosti evropské bezpečnosti v době druhého prezidentského období Donalda Trumpa. Hlavním hostem byl John O’Sullivan, britský konzervativní intelektuál a dlouholetý novinář, který ve svém vystoupení analyzoval proměny NATO, vztahy mezi Evropou a USA i strategické výzvy související s válkou na Ukrajině. Debatu Centra transatlantických vztahů (PCTR) moderoval europoslanec Alexandr Vondra.

Evropa a její obrana: Konec spoléhání na USA?
Jedním z hlavních témat diskuse byla bezpečnostní závislost Evropy na Spojených státech. Podle O’Sullivana Donald Trump Evropě jasně vzkazuje, že pokud nebude investovat více do vlastní obrany, USA nebudou garantovat její bezpečnost.
„Evropa si musí vytvořit vlastní silné evropské NATO, které se dokáže o sebe postarat samo a nebude potřebovat záchranu zvenčí,“ uvedl.
Zároveň však zdůraznil, že pokud Evropa začne více investovat do obrany, posílí tím nejen svou bezpečnost, ale i svoji pozici v rámci NATO. Přesto ale věří, že USA by měly v alianci zůstat, protože bez nich by NATO ztratilo svého lídra.
„Dle mého přesvědčení neexistuje lepší aliance než právě NATO,“ prohlásil a dodal, že americká vojenská přítomnost v Evropě musí zůstat zachována. „USA musí nechat svůj jaderný deštník v Evropě a také určitý počet armádních jednotek pro odstrašení. Tím deklarují svoji vůdčí roli v NATO.“
Německo jako slabý článek?
Během diskuse O’Sullivan kritizoval postoj Německa k obraně. Podle něj Berlín v posledních letech selhal ve svých závazcích vůči NATO, a to jak za éry Angely Merkelové, tak současného dosluhujícího kancléře Olafa Scholze.
„Německo veřejně deklarovalo, že nehodlá plnit závazek dvou procent HDP na obranu. To vysílá velmi nebezpečný signál nejen spojencům, ale i nepřátelům,“ poznamenal.
Zmínil také, že Evropa musí projít ekonomickou transformací, pokud chce být vojensky nezávislá. „Nemůžeme mít silnou armádu bez silné ekonomiky. Výroba oceli je klíčová pro dlouhodobou vojenskou sílu,“ upozornil.

John O’Sullivan je britský konzervativní politický komentátor a novinář. Působil jako zvláštní poradce a autor projevů Margaret Thatcherové na Downing Street 10, když byla britskou premiérkou (1987–1988) a zůstal jí nablízku až do její smrti. O’Sullivan je spoluzakladatelem a ředitelem iniciativ Twenty-First Century Initiatives a International Reagan Thatcher Society.
Byl také viceprezidentem Rádia Svobodná Evropa / Rádia Liberty a jedním z iniciátorů New Atlantic Initiative, mezinárodní platformy založené v roce 1996 v Praze Margaret Thatcherovou a Václavem Havlem, která sehrála klíčovou roli v přístupovém procesu středoevropských zemí do NATO.
Jeho kniha „Prezident, papež a premiérka“ o rolích, které sehráli papež Jan Pavel II., prezident Reagan a premiérka Thatcherová při pádu komunismu a oživení západních tržních demokracií, byla vydána v angličtině, portugalštině, španělštině, češtině, polštině, italštině a maďarštině.
Ukrajina: Mezi porážkou a vítězstvím
Tématem diskuse byla i válka na Ukrajině a její možné vyústění. O’Sullivan jednoznačně odmítl ruské narativy o příčinách konfliktu: „Nemůžeme tvrdit, že dva plus dva je čtyři, a zároveň ignorovat, co jsme viděli na vlastní oči. Rusko napadlo Ukrajinu, a to je fakt.“
Podle něj však není vstup Ukrajiny do NATO strategickým cílem aliance a situace na frontě zůstává nejasná. „Je pravdou, že Rusko má značné problémy porazit Ukrajinu. Zároveň je ale faktem, že Ukrajina má problém válku vyhrát,“ uvedl s tím, že bez další významné materiální pomoci Západu Ukrajina sama nezvítězí.
Trump a jeho geopolitická strategie
V souvislosti s Trumpovou politikou O’Sullivan zdůraznil, že jeho kontroverzní vyjádření jsou součástí strategie.
„Prezident Trump je známý svými šokujícími výroky, ale dělá to záměrně. Jeho cílem je rozhodit protivníka z rovnováhy,“ vysvětlil.
Zároveň si ale nemyslí, že by Trump mohl dopustit porážku Ukrajiny. „Nemůže způsobit kolaps Ukrajiny a pak se doma prezentovat jako vítěz. To je v americké politice nereálné,“ dodal.
Budoucnost Evropy: Přezbrojení jako odstrašení
O’Sullivan varoval, že Evropa stále není dostatečně připravena na potenciální hrozby. Podle něj by měla nejen posílit svou obranyschopnost, ale také si jasně definovat své strategické cíle.
„Musíme přezbrojit takovým způsobem, že si Rusko velmi pečlivě rozmyslí, jestli proti nám podnikne nějakou vojenskou operaci,“ zdůraznil.
Bez silné Evropy podle něj nemá smysl uvažovat o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. „Nejdříve se Evropa musí stát silnou a až poté se může starat o případné záruky pro Ukrajinu,“ prohlásil.
Svoboda slova a progresivismus
O’Sullivan v závěru zmínil i širší politické a společenské otázky. Zdůraznil význam svobody slova jako klíčového principu demokracie.
„Svoboda vyjadřování je nebezpečím pro progresivismus, a proto ji podporuji,“ uvedl.
Myšlenky, které zazněly, rozproudily mezi účastníky živou diskusi o budoucnosti transatlantických vztahů a současných geopolitických výzvách. Klíčovým závěrem však zůstává, že pokud by Evropa skutečně následovala tato doporučení, mohla by se stát nejen silnějším pilířem NATO, ale i sebevědomým a respektovaným hráčem na světové scéně.
Text vznikl v rámci kurzu Na semestr novinářem! na CEVRO Univerzitě.
Comments