top of page

ARCHIV

S Putinem na drátě

Oprávněnou kritiku, kterou vyvolávají opakované telefonáty francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ale i německého kancléře Olafa Scholze, Vladimíru Putinovi, podtrhuje zveřejnění přepisu jednoho z nich uskutečněného čtyři dny před začátkem ruské invaze.


Rozhovor Emmanuela Macrona s Vladimírem Putinem, červen 2020, zdroj: Voice of America (www.voanews.com).voaris, France, June 26, 2020.

Ve Francii budou příští týden vysílat dokument o válce a prezidentovi. Jedny noviny už při té příležitosti zveřejnily přepis rozhovoru mezi Macronem a Putinem čtyři dny před začátkem invaze. Ty noviny jsou spíše promacronovské a vzhledem k tomu, co jsem si o tom zatím přečetla (i vzhledem k tomu leaku z prezidentského paláce), bych řekla, že si tím chce asi v očích Francouzů vylepšit reputaci. Tak je potřeba k tomu přistupovat, půjde určitě o vybraný úryvek. Ale skutečně se to stalo.


Hlasy poradců v závorkách slyší pouze Macron.

__________________

MACRON: Od našeho posledního rozhovoru napětí roste a ty znáš mé odhodlání pokračovat v dialogu. Chtěl bych, abys mi především poskytl tvůj výklad situace a pokud možno poněkud přímočařejším způsobem, jak to máme oba ve zvyku, mi sdělil, jaké jsou tvoje záměry. A pak bych se pokusil zjistit, zda je ještě možné podniknout nějaké užitečné kroky, a předložil ti nějaké návrhy.


PUTIN: Co na to mám říct? Ty sám vidíš, co se děje. Ty a kancléř Scholz jste mi řekli, že Zelenskyj je připraven udělat nějaký krok, že připravil návrh zákona o provádění minských dohod […] Ale ve skutečnosti náš drahý kolega, pan Zelenskyj, nedělá nic. Lže vám […] Nevím, jestli jste slyšeli jeho včerejší prohlášení, kde řekl, že Ukrajina musí mít přístup k jaderným zbraním.


(Macronův poradce Emmanuel Bonne: „ne, to je nesmysl“)


Slyšel jsem také tvoje vyjádření na tiskové konferenci v Kyjevě 8. února. Řekl jsi, že minské dohody musí být revidovány, cituji: „aby mohly být realizovány“.


(Macronovi poradci: „ne, to neřekl“, „řeknu mu, aby se s ním nepouštěl do diskuse o detailech“).


MACRON: Vladimire, v první řadě jedna věc, nikdy jsem neřekl, že by se minské dohody měly revidovat. Nikdy jsem to neřekl, a to ani v Berlíně, ani v Kyjevě, ani v Paříži. Řekl jsem, že by se měly uplatňovat, že by se věci měly respektovat a že nemám stejný výklad posledních dnů jako vy.


PUTIN: Podívej, Emmanueli, nerozumím vašemu problému se separatisty. Na naše naléhání udělali vše potřebné pro zahájení konstruktivního dialogu s ukrajinskými orgány.


MACRON: K tomu, co jsi řekl, Vladimire, několik poznámek: za prvé, minské dohody jsou dialogem s vámi, to máš naprostou pravdu. V této souvislosti nemůže být základem pro diskusi text předložený separatisty. A tak když se teď váš vyjednavač snaží vnutit Ukrajincům, aby jednali na základě plánů separatistů, nerespektuje minské dohody. Návrhy ukrajinských zákonů nemůžou předkládat separatisté!


PUTIN: Samozřejmě máme zcela odlišný výklad situace. Během našeho posledního setkání jsem ti připomněl a dokonce přečetl články 9, 11 a 12 minských dohod.


MACRON: Mám je před sebou! Jasně se píše, že vláda Ukrajiny – bod 9 atd. – má iniciativu, a to po konzultaci se zástupci některých okresů Doněcké a Luhanské oblasti v rámci jednání tripartitní kontaktní skupiny. Přesně to navrhujeme udělat.


Tak nevím, kde se váš vyjednavač učil právo. (Poradce se směje.) Jen čtu texty a snažím se je aplikovat! A nevím, který právník ti řekne, že v suverénní zemi navrhují zákony separatistické skupiny, a ne demokraticky zvolené orgány.


PUTIN (pevný a rozčilený tón): Toto není demokraticky zvolená vláda. K moci se dostali pučem, lidé byli upalováni zaživa, byla to krvavá lázeň a Zelenskyj je jedním z těch, kdo jsou za to zodpovědní. A poslouchej mě: principem dialogu je brát v úvahu i zájmy druhé strany.


Návrhy jsou na světě, separatisté, jak vy je nazýváte, je předali Ukrajincům, ale nedostali od nich žádnou odpověď. Kde je dialog?


MACRON: Ale protože, jak jsem právě řekl, nás návrhy separatistů nezajímají. Žádáme je, aby reagovali na ukrajinské texty, a musíme to dělat tímto směrem, protože to je logika věci! To, co jsi právě řekl, zpochybňuje vaši vlastní ochotu dodržovat minské dohody, pokud se domníváš, že čelíte nelegitimním a teroristickým orgánům.


PUTIN (stále velmi rozčileně): Poslouchej mě pozorně. Slyšíš mě? Opakuji, že separatisté, jak je nazýváte, reagovali na návrhy ukrajinských orgánů. Odpověděli, ale tytéž úřady se tím nezabývaly.


MACRON: Tak dobře: na základě jejich reakce na ukrajinské texty navrhuji, abychom od všech stran požadovali schůzku v rámci kontaktní skupiny, pak bychom dále pokračovali. Můžu zařídit, aby k tomu došlo už zítra a budu požadovat, aby se všichni zúčastnili. V posledních dvou dnech se však separatisté těchto diskusí nechtěli účastnit.


Budu to požadovat po Zelenském. Shodneme se na tom? Pokud se shodneme, spustím to a budu požadovat zítřejší schůzku.


PUTIN: Aby bylo jasno, jakmile zavěsíme, prostuduji si to [návrhy]. Ale od začátku jsme měli na Ukrajince tlačit, jenom to nikdo nechtěl udělat.


MACRON: Ale ano, já dělám všechno pro to, abych je popohnal, to víš dobře.


PUTIN: Já vím, ale bohužel to není účinné.


MACRON: Já potřebuji, abys mi trochu pomohl. Situace na kontaktní linii je velmi napjatá. Opravdu jsem včera volal Zelenskému, aby se uklidnil. Znovu mu řeknu, uklidněte všechny, uklidněte se na sociálních sítích, uklidněte ukrajinské ozbrojené síly.


Ale co taky vidím, měli byste si uklidnit své předsunuté ozbrojené síly. Včera se hodně bombardovalo. Pokud chcete dát dialogu šanci, musíme hru v regionu uklidnit. Jak se vyvíjejí vojenská cvičení?


PUTIN: Cvičení probíhají podle plánu.


MACRON: Takže dnes večer končí, že?


PUTIN: Ano, pravděpodobně dnes v noci a určitě ponecháme vojenskou přítomnost na hranicích, dokud se situace v Donbasu neuklidní. Další diskuse bude probíhat po konzultaci s ministerstvy obrany a zahraničí.


MACRON: Dobře. Vladimire, upřímně ti říkám, že pro mě je naprosto zásadní, aby se diskuse odehrávaly ve správném rámci a aby se předešlo napětí. A co je pro mě důležité, a o co tě opravdu žádám, je, abychom měli situaci pod kontrolou. To je první pilíř. A já na tebe hodně spoléhám. V následujících hodinách a dnech nepodlehněte žádné provokaci. Chtěl jsem ti předložit dva konkrétní návrhy.


Prvním z nich je uspořádání schůzky mezi tebou a prezidentem Bidenem, která by se měla uskutečnit v příštích dnech v Ženevě. Mluvil jsem s ním v pátek večer a požádal jsem ho, zda bych ti mohl předložit tento návrh. Řekl mi, abych ti vyřídil, že je připraven. Prezident Biden rovněž přemýšlel o způsobech, jak věrohodným způsobem deeskalovat situaci, zohlednit vaše požadavky a velmi jasně řešit otázku NATO a Ukrajiny. Řekni mi datum, které by ti vyhovovalo.


PUTIN: Děkuji moc, Emmanueli. Je mi vždy velkým potěšením a ctí hovořit s vašimi evropskými kolegy i se Spojenými státy. A vždycky rád mluvím s tebou, protože mezi námi panuje důvěra. Emmanueli, navrhuji, abychom to obrátili. Především je třeba toto setkání předem připravit. Teprve potom můžeme mluvit, protože když tam přijdeme takhle a budeme mluvit o všem a o ničem, zase nám to někdo vyčte.


MACRON: Ale můžeme dnes, na konci našeho dnešního rozhovoru, říci, že jsme se shodli na principu? Rád bych na to dostal jasnou odpověď. Chápu zdrženlivost ohledně termínu, ale jsi připraven dnes vystoupit a říct „chci schůzku se dvěma Američany, pak rozšířenou o Evropany“, nebo ne?


PUTIN: Je to návrh, který si zaslouží, abychom ho vzali v úvahu, a jestliže chceš, abychom byli dobře sladěni v tom, jak to formulovat, navrhuji, abychom požádali naše poradce, aby si zavolali a dohodli se […,] ale věz, že v zásadě souhlasím.


MACRON: Dobrá, potvrzuješ mi, že v zásadě souhlasíte. Navrhuji, aby se naše týmy […] pokusily dokončit společný text, jakési komuniké na konci tohoto hovoru.


PUTIN: Abych byl upřímný, chtěl jsem si jít zahrát hokej, teď s tebou mluvím z tělocvičny, než začnu trochu cvičit. Nejdřív zavolám svým poradcům.


MACRON: V každém případě děkuji, Vladimire. Zůstáváme v kontaktu v reálném čase. Jakmile se něco stane, zavoláš mi.


PUTIN (francouzsky): Děkuji, pane prezidente.


 

Přeložila Lucie Sulovská.

369 zobrazení

Comments


NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page