top of page

ARCHIV

Rozkládající se SocDem, je to Bašta a klima se mění díky Praze 7

Nikoli jen významné události uplynulého týdne ve Zpětném projektoru: Chcíplá SocDem se rozkládá na výsluní. Hřib Somewhere Over the Rainbow. Dukovo ano, ne, ne, ano! Oprášený Bašta a holešovická klimatická nouze funguje!


Ivo Svoboda, Jaroslav Bašta a Miloš Zerman, koláž ZP.

Chcíplá SocDem se rozkládá na výsluní

Při četbě facebookového profilu mimopražského zámeckého pána Matěje Stropnického z Osečan by mohl člověk získat dojem, že v Praze stále ještě existuje něco jako Sociální demokracie. Různí sociálně demokratičtí stále-ještě ministři či poslanci anebo i pouze údržbáři v Lidovém domě jsou víceméně už jen pozůstatky již ztraceného světa. Něco jako kdysi koňská spřežení vedle čím dál častějších automobilů. Telefonní budky, ze kterých již nikdo netelefonoval, atd. atp. Matěj Stropnický poskytuje těmto živoucím fosíliím, latimériím podivným typu Jany Maláčové, pro přítomný okamžik cítit se, jako kdyby stále ještě v politickém slova smyslu existovali. Zajišťuje to ten zrádný pocit přítomnosti na mediálním výsluní. Jen je to díky Stropnického metodám (šťára ve fabrice na žiletky) a slovům (bláboly o tom, že zpravodajské služby mají sloužit aktuálním držitelům moci) poněkud nechutné. Inu asi jako chcíplá latimerie, na kterou chvíli svítí slunce.


Hřib Somewhere Over the Rainbow

Primátor Hřib se rozhodl nechat se u příležitosti zahájení festivalu Prague Pride, jehož smyslem je sdělit, že někdo rád holky a jiný zase vdolky anebo kluky, zvěčnit na Mariánském náměstí na duhové vlajce v obleku, ovšem naboso. Tak určitě.


Dukovo ano, ne, ne, ano!

Politická satira nemá v českém prostředí na růžích ustláno. I sebelepší pokus o humorný komentář bledne před nechtěným smyslem pro humor mnohých českých politiků a veřejných figur. Tak například primas český kardinál Duka na svém twitterovém profilu publikoval vyjádření, že se „drží prohlášení České biskupské konference“ kritizujícího kandidáta SPD Nerušila a kandidátku Volného bloku Lipovskou za parazitování na církvi. Přitom kandidát Nerušil je zaměstnancem Arcibiskupství a správcem sociálních sítí kardinála Duky. Kandidátku Lipovskou pak Duka vehementně podporoval při volbě do Rady České televize. Od obou se tak skrze prohlášení České biskupské konference distancoval a zároveň oba kandidáty nadále podporuje. Že to snad není Matoušovo „Vaše řeč budiž ano, ano - ne, ne, co je nad to, je ze Zlého“? Věci nejsou tak biblicky jednoduché, přátelé! A Matouše bohužel asi nenapadlo, že by někdo mohl tím „ano, ano - ne, ne“ omlouvat svůj veskrze nekonzistentní přístup v jedné a té samé věci a po cimmrmanovsku tak podporovat něco, co sám současně vyvrací.


Oprášený Bašta

Holdingový iDnes minulý týden mediálně oprášil bývalého význačného politika ČSSD Jaroslava Baštu, nyní kandidujícího za SPD. Muž, který se krom svých pověstně zarudlých tváří proslavil operací akce Čisté ruce během Zemanovy vlády, jejímž cílem bylo pozavírat korupčníky a v jejíchž chapadlech nakonec uvízl pouze exministr téže vlády Ivo Svoboda. Nezanedbatelné úspěchy též slavil i jako velvyslanec na Ukrajině, kde prý musel předčasně skončit kvůli kšeftování s vízy. V rozhovoru na iDnesu pak zaujal především výrokem, že „jako k Rusku se Česko nechovalo ani k nacistickému Německu“ v kauze Vrbětice. Protektorátní Česko se k nacistickému Německu opravdu nechovalo příliš hezky. Dokonce zde byl i spáchán atentát na jednoho z významných mužů Třetí říše. Tehdy jsme se chovali hrozně a dnes se vůči Rusku chováme ještě hůře. Měli bychom se stydět!


Holešovická klimatická nouze funguje!

V květnu 2019 vyhlásil starosta Prahy 7 Jan Čižinský z hnutí, které vykazuje stopové prvky křesťanského konzervatismu a současně atrofii holešovického hipsterismu, v této pražské části stav klimatické nouze. Ve své době se dočkal posměšků a parodií typu prohlášení starosty Prahy 8 Tomáše Tatranského z TOP09, že jeho městská část je připravena přijmout klimatické uprchlíky z Prahy 7. Nepěkná a zlá slovíčka. Od okamžiku, kdy Čižinský klimatickou nouzi vyhlásil, v podstatě neustále prší a je poněkud zima. Kde je politická vůle, tam zřejmě lze poručit nejen větru a dešti, ale i teplotě. Podle ČHMÚ byl například poslední červenec výrazně srážkově nadprůměrný a teploty pro toto léto podprůměrné. Honzo, díky!


Vážení a milí čtenáři, takový byl prázdninový Zpětný projektor, přejeme Vám krásný týden.


Redakce CEVRO ARENY.


 

Zpětný projektor přináší každé pondělí komentář k dění uplynulého týdne, nikoli nutně jen k významným událostem. Jedná se o nedůsledný retrospektivní editorial minulého týdne na CEVRO ARENĚ, ale i jinde.

441 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page