top of page

ARCHIV

Přehřátí novináři, marťani s jaderným kufříkem a zbraně versus polyamorie

Nikoli jen významné události uplynulého týdne ve Zpětném projektoru: Přehřátí holdingoví novináři. Praha propouští. Američtí vědci: naše jaderné zbraně ovládají marťani! Stanice Zoo. Petříček odstupuje a Právo bránit se se zbraní.


Tvnz.co.nz/koláž ZP.

Přehřátí holdingoví novináři

Česko sevřely tropické teploty. A koncem týdne se na nejednom zpravodajském serveru začaly objevovat podivné články. Novinky.cz zveřejnily text s titulkem Ženy umlácené k smrti. Francií prorůstá zevšednění násilí. Text byl sice především o políčku jednoho Francouze prezidentu Macronovi, který ale dle autora byl jen symptomem „zevšednělého násilí“ v dnešní Francii: „Útok na Macrona také potvrdil, že ve Francii došlo k banalizaci násilí. Začíná to v rodinách, což se dramaticky zvýraznilo v době covidu, kdy se z mnoha bytů ozýval křik mlácených žen. Velmi znepokojivě narůstá počet žen k smrti umlácených manželi nebo oficiálními druhy.“ Představa, jak si jako turista štrádujete po jedné z pařížských promenádách a všude se z oken ozývá ženský křik, je strašná.


Jiný zpravodajský server, tedy spíše holdingový blog, pak v obdobném kurzu pokračoval dalším článkem s titulkem Česko čeká mordor. Ne, nešlo o parlamentní volby, ale právě o ty tropy. My v ZP se domníváme, že v mediálních domech Seznam/Právo a v Mafře muselo dojít k poruše klimatizace a odpovědní novináři byli prostě a jednoduše pouze přehřátí. Vše by měly vyřešit bouřky a mordor, který se na nás právě žene.


Praha propouští

Pražský magistrát kvůli aktuálnímu výpadku příjmů způsobenému nižším ekonomickým výkonem a menším obtěžováním pražských občanů ze strany opilých turistů hodlá do konce příštího roku propustit asi 10 % svých zaměstnanců. Otázkou je, zda se s propouštěním začne spíše u lidí majících na starosti třeba odvoz odpadu a jiné veřejné služby, nebo u špičkových analytiků majících na starosti smělé městské projekty typu uzavření Smetanova nábřeží. To bude skutečně těžké rozhodování, které pirátsko-praho-soběstistické koalici nezávidíme.


Američtí vědci: naše jaderné zbraně ovládají marťani!

Je pozoruhodné, že zásadní zpráva okcidentálního významu, která se objevila na blogu Novinky.cz 18. června v 7.41 hod, nechala zdejší novináře zcela klidné. Blogger Jemelka totiž zjistil, že američtí experti jsou přesvědčení, že UFO umí ovládat jaderné zbraně! Bývalý šéf vládního programu pro sledování UFO Luis Elizondo v rozhovoru pro deník The Washington Post jen tak mírnixtýrnix sdělil, že zaznamenali případy, kdy UFO zasáhlo a odpojilo americká jaderná zařízení. Člen americké Sněmovny reprezentantů Tim Burchett při zvláštním brífinku s představiteli amerického námořnictva a FBI pak připustil, že se děje něco, co nemáme pod kontrolou, aniž by sdělil další podrobnosti. Věříme, že v redakci blogu Novinek také koncem týdne z letních veder zkolabovala klimatizace. Ale asi si dnes před spaním srovnáme boty před postelí přesně tak, jako to dělali naši prarodiče v padesátých letech. Byl to častý rituál, který měl zabránit rozpoutání třetí světové války jadernými zbraněmi.


Stanice Zoo

Po čase se opět objevilo žhavé téma z oblasti v tuzemském politickém provozu sice obecně dosti žhavé, byť často žhnoucí spíše po povrchem. Jak čtenář již nepochybně tuší, jde o problematiku zoologických zahrad. Zákon o zoologických zahradách byl například prvním zákonem vetovaným Václavem Klausem coby prezidentem. Rovněž nelze zapomenout na eskapády spojené s odvoláváním Přemysla Rabase z čela Podkrušnohorského zookoutku. Rabas je dnes mimochodem ředitelem Královodvorské zoo. Nu a nyní ČTK hlásí, že „výběr ředitelky ústecké zoo způsobil rozpor v koalici města“. Jsme přesvědčeni, že za tím stojí určitě nějaké velké zvíře (například žirafák Atbar), popřípadě i nějaké malé ryby (třeba tlamovci příčnopruzí?).


Petříček odstupuje

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček odstoupil z pražské kandidátky SocDem, z jejíhož čela byl předtím svými přáteli vyšoupnut. Odstoupení je to tak jako tak symbolické a připomíná spíše situaci, kdy by člen posádky opouštěl potápějící Titanic s tím, že to bylo stejně hrozné pracovní prostředí. Otázkou je, jestli nyní Petříček zvolí zapomnění v hlubinách politického oceánu, nebo vstoupí na nějaký záchranný (máme jakýsi neurčitý pocit, že to platí doslovněji, než by se mohlo na první pohled zdát) člun.


Právo bránit se se zbraní

Sněmovnou prošel ve třetím čtení návrh novely Listiny základních práv a svobod, který ke garanci práva na život doplňuje větu „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon.“ Oproti přesvědčení řady zpravodajských serverů a blogů to neznamená, že by byl návrh definitivně schválen, ale musí ještě projít ústavní většinou Senátem (a to přesto, že návrh ze samotného Senátu původně vzešel).


Novela je v zásadě dost uměřená, nezavádí žádné eldorádo a spíš jen konzervuje současný stav. Aktivně proti návrhu ve Sněmovně hlasovali jen 3 poslanci. Pirát Ferjenčík se snad v tu dobu věnoval fantaziím o polyamorii a je fakt, že v případě mnohočetných vztahů mohou zbraně natropit neplechu, a to zejména tehdy, pokud ozbrojený účastník vztahu neví, že jde o vztah polyamorní. Univerzál Čižinský, s nímž se přes první náznaky zřejmě na kandidátkách SPOLU již na místo po náruživci Ferim nepočítá, evidentně rovněž ke zbraním nemá pozitivní vztah, a to přesto, že jej z nadšení pro polyamorii nikdo nepodezírá. A konečně byla proti sociální demokratka Alena Gajdůšková. Sice si rovněž myslíme, že paní poslankyně polyamorii neholduje, ale lehce tušíme, jak to má s orientací v projednávaných problematikách. Dle všeho podobně jako s tou polyamorií.


Vážení a milí čtenáři, takový byl Zpětný projektor, přejeme Vám krásný týden.


Redakce CEVRO ARENY.


 

Zpětný projektor přináší každé pondělí komentář k dění uplynulého týdne, nikoli nutně jen k významným událostem. Jedná se o nedůsledný retrospektivní editorial minulého týdne na CEVRO ARENĚ, ale i jinde.

424 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page