top of page

ARCHIV

Nedoceněný Abú Bagr, bordel v Minářově účetnictví, Hamáčkova insomnie a Okamura ministrem za Piráty

Nikoli jen významné události uplynulého týdne ve Zpětném projektoru: Venerolog se chápe kormidla a Blatný nejdůvěryhodnějším politikem. Minářovo vyúčtování. Bagrista na Suezu nedostal zaplacené přesčasy. Sjezd ČSSD na Zoomu a Hamáček konečně začne pracovat na 100 %. Premiérovo přání. Přítel příteli vlkem a výběrko na ministry u Pirátů.Venerolog se chápe kormidla a Blatný nejdůvěryhodnějším politikem

Po několika týdnech spekulací nakonec došlo na odvolání ministra zdravotnictví Blatného, nikoli však, jak správně koblihologové ze ZP předpokládali, k odvolání ministra školství Plagy. Blatného škoda není, to v ZP bez mučení připouštíme, ale způsob, jakým se odvolání odehrálo, byl otřesný. Exministr ještě večer před svým odvoláním na tiskové konferenci říkal, že o ničem neví, aby byl v noci povolán na Úřad vlády za premiérem Babišem (kam samozřejmě ochotně ihned vyrazil, jen co se převlékl z pyjamas) a hned následujícího dne v poledne prezident Zeman jmenoval nového ministra Arenbergera, a to bez účasti exministra a se slovy, že exministr má na rukou krev. Divadlo to bylo hrozné, nedůstojné a vlastně pro tuto sebranku typické. Tady nemá smysl psát o nacházení nového dna politické kultury. Aktuálně se pohybujeme několik desítek kilometrů pod někdejším dnem a zespoda už je slyšet pekelný skřípot zubů a praskání kostí.


Zároveň v posledních průzkumech veřejného mínění nyní již exministr Blatný vychází jako aktuálně nejdůvěryhodnější politik. To je samozřejmě pochopitelné. Stejně tak například někdejšímu primátorovi Bémovi začala růst popularita v době jeho několikatýdenní nepřítomnosti, kdy slézal zasněžené vrcholy kdesi na druhé straně zeměkoule. Bémovi pak i tak celkem slibně rostoucí výsledky v průzkumech krátkodobě doslova vystřelily v okamžiku, kdy se v médiích objevila neověřená zpráva, že ve stejné oblasti dalekých hor tragicky zahynul nejmenovaný český horolezec a byla zde tedy jistá možnost, že šlo o Béma. Blatný se nyní podle svých dřívějších slov uchýlí rovněž do odlehlých končin (konkrétně do Brna) a lze tedy předpokládat, že jeho popularita ještě nějakou dobu poroste, než upadne v zapomnění.


Minářovo vyúčtování

Zlotřilí novináři, jak je jejich dobrým zvykem, se začali šťourat v nenarozeném dítěti exchvilkaře Mikuláše Mináře. Hnutí PRO, poté, co se rozpustilo, oznámilo, že utratilo za snahu o získání půl milionu podpisů šest milionů korun. Získalo ale jen necelých čtyřicet tisíc podpisů, což vychází na hezkých cca 150 korun na jeden podpis. Samozřejmě zcela nečekaně se novináři začali dožadovat nějakého vyúčtování. To se ale na straně Mináře nesetkalo s pochopením. Minář pak na sociálních sítích sdělil, že do konce měsíce dubna vydá rámcový přehled a konečně novinářským hyenám oznámil, že se odmlčí.


Minář sice do velké politiky nevstoupil, ale manýry nejvyšší třídy pochytil velmi dobře. Vysvětlení je ale zřejmě prozaické: buďto peníze prošustroval, nebo má úděsný bordel ve fakturách a účtenkách. Každopádně je fajn, že si dává pauzu, bude o sobě hodně přemýšlet a nepochybně bude mít čas zajistit si dostatečně kreativního účetního.


(Slovní úloha pro žáky pátých tříd: kolik milionů by potřebovalo Hnutí PRO při ceně 150 Kč za podpis na získání půl milionu podpisů?)


Bagrista na Suezu nedostal zaplacené přesčasy

Bagrista Abdalláh Abdalgavád, který se zřejmě celkem významně podílel na odblokování Suezského průplavu, zašprajcovaného gigantickou japonskou kontejnerovou lodí, nedostal (stále ještě) zaplaceno za přesčasy, které u kniplu svého bagru v posledních týdnech odpracoval. Panu Abdalgavádovi (kterému se v jistých temných zákoutích i českého Facebooku neřekne jinak než Abú Bagr) vadí záplava memů, které se vyrojily na sociálních sítích v reakci na fotografie jeho titěrně působícího bagru vedle monstrózní uvíznuté lodi. Suezská krize tedy, alespoň pokud jde o pana Abdalgaváda, evidentně pokračuje.


Sjezd ČSSD na Zoomu a Hamáček konečně začne pracovat na 100 %

Nejstarší (ještě) existující česká politická strana se nezalekla, tak jako například KDU-ČSL nebo KSČM, nástrah online prostředí a přes populární aplikaci na videokonference ZOOM uspořádala volební sjezd. V jednotlivých oknech aplikace postupně vystoupili zasloužilí socialisté i mladá krev. Hned v prvním online kole byl zvolen staronový předseda Hamáček, který porazil ministra zahraniční Petříčka i bývalou ministryni školství Valachovou. Vítěz pak delegátům i divákům sdělil svou strategii záchrany potápějící se bárky: rozhodl se, že do voleb nebude vůbec spát a bude pracovat na sto procent, čímž překoná dosud nepřekonatelného multiministra Havlíčka za ANO, který spí jen 2 až 3 hodiny denně.


Gratulujeme delegátům k rozhodné a rozumné volbě. Hamáček zřejmě dosud spal 12 až 15 hodin denně, pracoval somnambulně na 30 procent a proto preference ČSSD setrvale klesaly. Ale pokud nyní předseda nebude spát vůbec a bude pracovat na 100 % (ale proč ne třeba na 150 %?), brána sněmovny je na dohled.


Premiérovo přání

Hamáčkovi v reakci na jeho znovuzvolení poblahopřál premiér Babiš a sdělil, že se těší na další spolupráci. Celé je to tak nějak v logice doby. Již v pátek v době zahájení socialistického sjezdu třeba v pražské zoo uhynula gorila Bikira a v sobotu pak zasáhlo Chebsko zemětřesení.


Sémiotická poznámka

Pojem sjezd v souvislosti s aktuálním směřováním ČSSD je mimořádně přiléhavý i mimo kontext proběhnuvší on-line konference. Konkrétně máme na mysli free-ride sjezd po úbočí někdejších preferencí, na jehož úpatí pak na prozatím dosti bezstarostného sjezdaře čeká náraz do mimoparlamentního kandelábru.Přítel příteli vlkem

Hned v neděli pak znovuzvolený předseda přítel Hamáček údajně informoval neúspěšného kandidáta na předsedu přítele Petříčka, že v následujících dnech navrhne někdejšímu příteli Zemanovi jeho odvolání z Černínského paláce. Přítel Petříček o se o svém osudu dozvěděl, jak se u této vlády již stává zvykem, v nočních hodinách. Budoucím ministrem zahraničí se má stát přítel Zaorálek a na jeho místo pak na kulturu směřuje přítel Birke. Přátelství je tak krásná věc.


Výběrko na ministry u Pirátů

Piráti vybírají své prospektivní ministry v několikakolovém on-line výběrovém řízení. Zájemci o ministrování musejí vedle odbornosti vztahující se k příslušnému resortu a znalosti cizích jazyků prokázat mimo jiné též komunikační kompetence ve virtuálním světě. Podle toho, co uvádí server Seznam.cz, tak jednou z podmínek de facto je, aby budoucí ministr byl influencerem: „Facebook, Twitter, Instagram profil, blog nebo maillist s relevantním počtem odběratelů či jiný podobný zásah. Osobní profil na sociálních sítích, zohlednění potřeb publika v komunikaci, schopnost akčně reagovat na hlavní zprávy v oboru a vystihnout podstatu sdělení...”. Pěkné, jen nám v tom vlastně trochu chybí ta tradiční politika a konkrétní vize. Následné pirátské elektronické schvalování jednotlivých kandidátů ve vnitrostranickém referendu je toho dosti nedomrlou nápodobou. Takhle by se ministrem za Piráty mohl patrně stát i Tomio Okamura. Jazyků je znalý a sociální sítě dává s přehledem.


Vážení a milí čtenáři, takový byl Zpětný projektor, přejeme Vám krásný týden.

Redakce CEVRO ARENY.


 

Zpětný projektor přináší každé pondělí komentář k dění uplynulého týdne, nikoli nutně jen k významným událostem. Jedná se o nedůsledný retrospektivní editorial minulého týdne na CEVRO ARENĚ, ale i jinde.

1 237 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page