top of page

ARCHIV

Následky prezidentské kampaně Andreje Babiše pro národní bezpečnost

Aktualizováno: 22. 5. 2023

Prezidentské volby jsou za námi, ale dopady vyhrocené kampaně zůstávají. Neúspěšný kandidát Babiš vsadil během volební kampaně na nanejvýš nebezpečnou kartu. Umístil do mediálního prostoru narativ, který opakovaně tvrdil, že jeho protikandidát Petr Pavel (i celá vláda s premiérem Fialou) chce zemi zatáhnout do války. Do budoucna tím oslabil jakékoliv vládní iniciativy čelící potencionálním rizikům a hrozbám, píše bývalý elitní zpravodajec Jan Paďourek.


Zdoj: FB Andreje Babiše.

Nedávno ukončená předvolební kampaň českých prezidentských voleb 2023 bude jistě podrobena analytickému rozboru z nejrůznějších hledisek. Tento text se dotýká některých pravděpodobných následků kampaně Andreje Babiše v oblasti národní bezpečnosti.


Neúspěšný kandidát Babiš vsadil během volební kampaně na nanejvýš nebezpečnou kartu. Umístil do mediálního prostoru narativ, který opakovaně tvrdil, že jeho protikandidát Petr Pavel (i celá vláda s premiérem Fialou) chce zemi zatáhnout do války. Na druhé straně Babiš sebejistě vzbuzoval naději, že pokud bude on zvolen českým prezidentem, pak žádnou válku nedopustí a díky svým diplomatickým schopnostem a jím avizované mírové konferenci v Praze dokonce ukončí i ruskou válku na Ukrajině.


Vedle již zmiňovaných politických soupeřů zaútočil Andrej Babiš i na náčelníka GŠ Karla Řehku, kterého zcela mimo kontext obvinil z válečných příprav kvůli jeho mediální zmínce o možné výběrové mobilizaci v případě, že by Rusko napadlo i členské státy NATO. Aby byl výčet úplný, Andrej Babiš ve své kampani rovněž vládu obvinil z příprav totalitní cenzury, kritizující ji za hledání způsobů boje s dezinformačními kampaněmi proti ČR.


Bez ohledu na skutečnost, že jsou Babišovy teze pouhým populistickým nesmyslem, jeho stále se opakující prohlášení měly, a hlavně budou mít, velmi negativní dopad na důležitou celonárodní shodu v době mimořádně vážné bezpečnostní situace.

Babiš si tím vzal určitou část spoluobčanů jako rukojmí, neboť totálně zneužil jejich pocitu strachu a obav z dalšího vývoje krize vyvolané agresivním Ruskem. Umocnil tím skutečnost, že část jeho voličů bude v budoucnosti odmítat jakékoliv vládní iniciativy čelící potencionálním rizikům a hrozbám a někteří z nich budou takové iniciativy i aktivně atakovat.


Výsledkem nemůže být nic jiného, něž oslabování ČR, její odolnosti a připravenosti na možné negativní scénáře příštího vývoje bezpečnostní situace v Evropě. Nejvíce zarážejícím faktorem hanebných Babišových výroků je fakt, že tak činil jako nedávný premiér, který měl přístup ke všem relevantním informacím o skutečném stavu situace nejen od českých, ale i zahraničních armádních a bezpečnostních sborů. Jinak vyjádřeno, Babiš dobře věděl, že zde nepůsobí v zájmu ČR a její bezpečnosti.


ČR se ocitla v době mimořádné bezpečnostní krize. Ruská imperiální avantýra v Ukrajině změnila bezpečnostní situaci v Evropě tak významně, jako tomu nikdy nebylo od konce 2. světové války. Aktuální vývoj událostí bohužel naznačuje, že se i příští vývoj může vyvíjet velmi pesimisticky. Rusko navzdory sankcím a bezprecedentní podpoře Západu bránící se Ukrajině nejeví žádné známky toho, že by se chystalo válku ukončit. Ba právě naopak, chystá nové ofenzivy a válečné agrese.


Celý článek najdete na stránkách partnerského magazínu CZDEFENCE. KLIKNĚTE ZDE.361 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page