top of page

ARCHIV

Kalouskův sebezpyt, Zemanovy těžké váhy, literátka Vitásková a jeden další generál

PREZIDENTSKÝ ZÁPASNÍK: Miroslav Kalousek obdržel zásadní analýzy a hodil ručník do ringu. Prognostik Miloš Zeman určil hlavní favority nadcházejícího klání. Komunisté nevěří samozvaným komentátorům a nominují nejlepšího z nejlepších: Josefa Skálu. A SPD má těžký kalibr v podobě dalšího generála.Mirkovy analýzy a Milošovi čtyři favorité

V minulém týdnu k prezidentským volbám promluvily dvě těžké váhy české politiky. První poněkud zklamala, ta druhá naopak vůbec nepřekvapila.


Známý politický komentátor a emeritní předseda několika politických stran Miroslav Kalousek poskytl po všech stránkách pozoruhodný rozhovor deníku Právo, kde oznámil, že nebude kandidovat na prezidenta. Jako důvod uvedl, že si nechal zpracovat celou řadu analýz a vedl celou řadu rozhovorů s politology i marketingovými odborníky, z nichž mu vyšlo, že jeho šance na úspěch je absolutně nulová. Musíme otevřeně přiznat, že jsme mírou sebekritického hodnocení dnes již bývalého potencionálního kandidáta zaskočeni. Už tedy můžeme přiznat, že interní analýzy Prezidentského zápasníku se až podezřele shodují s těmi, které si zadal Miroslav Kalousek. Vzhledem ke smluvním ujednáním mezi námi a klientem tak ale můžeme pouze konstatovat, že se klient rozhodl správně.


Aby však nedošlo k mýlce, Kalousek sice v těchto volbách kandidovat nebude, ovšem do budoucna nic dalšího stran kandidatur nevylučuje: „Mně je teprve 61 let. To znamená, že jsem celkem mlád, a teď vám jen oznamuji, že nebudu kandidovat ve volbách na prezidenta republiky. Neříkám, že se nebudu angažovat v nějakých dalších volbách.“

Naopak prezident Miloš Zeman se evidentně vrací do formy. V neděli poskytl obligátní rozhovor novinářce Terezii Tománkové, kde mimo jiné zhodnotil dosavadní pole prezidenstkých kandidátů a jako zkušený prognostik předestřel, co nás teprve čeká. Zatím podle Zemana kandidují vesměs pouze šašci a ty největší váhy se teprve rozcvičují v zákulisí: levicovým kandidátem bude dle Zemana Josef Středula, pravicovým Vladimír Dlouhý a kandidátem pro všechny Andrej Babiš. A pak ještě Alena Vitásková, jejíž zařazení na pravolevé ose politických preferencí ovšem nijak nespecifikoval. Nikdo jiný už podle Zemana moc šancí nemá.


Opět je zajímavé, že se Zemanova množina šašků víceméně shoduje s naší množinou excentrických kandidátů. Pouze jsme se s panem prezidentem prozatím neshodli v zařazení kandidátky Vitáskové. Ale což, naše chyba. Věděli jste například, že Alena Vitásková je autorkou mnoha zajímavých publikací? Sepsala třeba dokumentární román Béďa, povolání syn. V anotaci knihy se dozvíme, že jde o „lehkou četbu, na rozdíl od Quo vadis Henryka Seinkiewicze, ačkoliv zamyslet se nad ´Quo vadis, dnešní společnosti?´ je víc než aktuální.“ Dále je autorkou trilogie Solární baroni či Krvavé slunce pod gilotinou. Některé tituly byly dokonce přeloženy do ruštiny. Zřejmě právě tam lze hledat spojitost s Pražským hradem. Kajeme se a kandidátku Vitáskovou tímto slavnostně přeřazujeme z kategorie prostého bizáru do kategorie hradního bizáru.Rock’n’roll

V tiskové zprávě uvedla generální tajemnice ÚV KSČM (nebo jak konkrétně se její, z bruselských dálav vykonávaná, funkce vlastně jmenuje) Kateřina Konečná: „KSČM vyšle do boje o Pražský hrad Josefa Skálu. Než jej necháte onálepkovat různými novináři a samozvanými komentátory, zkuste jej porovnat s tím, co se zatím v prezidentském klání nabízí. Pak Vám jednoznačně, nejste-li miliardář nebo tunelář, musí vyjít jako nejlepší volba…” Coby komentátoři naprosto jednoznačně samozvaní jsme my v Prezidentském zápasníku provedli pár důkladných výpočtů a s jistým pohnutím musíme Tobě, milá veřejnosti, sdělit, že nám Josef Skála nevyšel.


Na druhé straně je třeba říci, že ze zapojení Josefa Skály do prezidentské volby jsme prostě nadšeni. V dosavadní skupině známých kandidátů jednoznačně chyběl mystik. A tím Skála soudě podle jeho textů naprosto nepochybně je. Navíc pokud jde o ironické komentáře, s kandidátem KSČM nám významně ubude práce: nebude v zásadě nutné pro příště vymýšlet rádoby žertovné texty, naprosto postačí citace různých literárních skvostů z Haló novin, které se v současnosti uchýlily na skromný vejminek na poněkud neintuitivní adrese ihano.cz. Vážení a milí čtenáři, pohodlně se usaďte a užijte si první ochutnávku skutečné hard-core levicové klasiky, tentokrát z pera soudruha Petra Kojzara:


Říká se »do třetice všeho dobrého«. Miloš Zeman už kandidovat nemůže. Ústava se lámat nebude. Ne jako za Havla. Přesto se určitě najde kandidát odlišný od všech Pavlů, Fischerů, Kalousků či Kocábů. Silný a pevný. Ochotný nezaprodat republiku Americe, útočnému paktu NATO či diktátu EU. Už nějaká jména problikávají. Tím nejnovějším je Josef Skála. Možná právě s prezidentskou volbou přichází doba, kdy má levice šanci ukázat, že ona celosvětová levicová krize, jak se o ní po posledních několika volbách hovoří, je jen snem vyčichlé pravice.

A my za Prezidentský zápasník z plných hrdel voláme: Tak určitě!


To be continued.

 
 

Generál vs. generál

Do prezidentské volby se oficiálně rozhodl vystoupit další penzionovaný generál, a to stávající poslanec Evropského parlamentu za SPD (tu českou, nikoli německou stranu) Hynek Blaško. Kandidát generál Blaško bude tedy konkrétně akceptovat skutečnost, že je kandidátem, pokud se jeho příznivcům podaří posbírat obligátních 50 tisíc podpisů pro jeho kandidaturu. Eventuální generálovražedný souboj generála Blaška s generálem Pavlem by byl jistě velmi zajímavý, přičemž dokonce tušíme, na čí stranu by se přiklonil stávající prezident. Byla by to taková generální zkouška české demokracie, a to bez přílišných vyhlídek na premiéru.


Vážení a milí čtenáři, takový byl poslední Prezidentský zápasník. Zůstaňte s námi v kontaktu, chystáme toho hodně.


Redakce CEVRO ARENY.


 

Prezidentský zápasník sleduje formou nepravidelných zápisků nadcházející drama prezidentské kampaně. Nyní jsme ve fázi expozice, která započala již výsledkem posledních sněmovních voleb. Čeká nás tedy kolize a krize v podobě předvolební kampaně, pak peripetie samotných voleb a posléze jejich výsledek, který může nabýt podoby buď katastrofy nebo katarze. Prezidentský zápasník bude po celou tuto dobu stát při Vás!

555 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page