top of page

ARCHIV

GLOSA: Pandemie, očkování a co na to svoboda?

V Česku se pomalu rozjíždí očkování. Bude stát vydávat očkovací pasy? Budou očkovaní privilegovaní? Politický komentátor Roman Joch to vidí jasně: stát diskriminovat nesmí, soukromník ale ano.


Z výstavy Vaccination: Fame, Fear and Controversy, 1798-1998, zdroj: mcgill.ca

Jsem velice silně přesvědčen, že očkování je žádoucí, užitečné a dobré. Životy nevinných lidí zachraňující. Proti neštovicím, tetanu a v zemích, kde to hrozí, i proti tuberkulóze. A samozřejmě i proti koronaviru.


Zároveň jsem neméně silně přesvědčen o tom, že stát nemá žádné právo nutit lidi, aby si nechali vpíchnout do těla injekcí nějakou cizí substanci. A nemá právo ji píchat ani do tělíček dětí bez souhlasu jejich rodičů či zákonných zástupců. Jinými slovy, ve svobodné společnosti má být očkování dobrovolné. Stát se může lidi snažit přesvědčit o vhodnosti očkování, ale nikoho nesmí k očkování pod hrozbou trestu nutit.


Stát tedy svými zákony a vyhláškami nebo i vládními politikami mezi očkovanými a neočkovanými rozlišovat (diskriminovat) nemá.

Obecně platí, že ve svobodné společnosti stát smí a má některé věci zakázat (např. vraždy, krádeže, podvody, znásilnění atd.), ale jen minimum věcí přikázat. Má co nejméně donucovat lidi ke konkrétním účelům či aktivitám. Friedrich Hayek uváděl, že na vrcholu klasického liberalismu ve Velké Británii byly negativní zákazy, ale jen jediný pozitivní příkaz: povinnost zachránit trosečníky na moři. To je princip (negativní) svobody.


Smí ale stát dát určitá privilegia těm, kdo se očkovat nechali, a upřít některá práva těm, kdo se očkovat nenechali?


Četl jsem Ústavu České republiky, její Listinu práv a svobod, dokonce i evropskou Chartu základních práv. A tam v žádné z nich není napsáno nic takového, že by státní moc, ať už na národní nebo evropské úrovni, směla zavádět rozdělení občanů na dvě kategorie či kasty na základě toho, zda si do těla nějakou substanci vpravit nechali, anebo nenechali. Takovýto nápad či praxe by byly těžce a zásadně protiústavní. Stát tedy svými zákony a vyhláškami nebo i vládními politikami mezi očkovanými a neočkovanými rozlišovat (diskriminovat) nemá.

Jednou věcí je státní moc, ale jinou věcí jsou občané samotní a jejich soukromé prostory. Domnívám se, že současná anti-diskriminační mánie v soukromém sektoru je vadná, mylná a proti svobodě. Má mít majitel soukromé hospody nebo restaurace, soukromého hotelu či ubytovny, soukromého autobusu nebo aerolinek právo vyhradit vstup do nich, ubytování v nich či nastoupení na jejich palubu jen těm, kdo očkovaní proti covidu byli? Jednoznačně. Nebo, pokud je to jeho preference, pouze těm, kteří nebyli? Taky ano.


Takže soukromý majitel, na rozdíl od státu, má mít plné právo svým potenciálním zákazníkům říci: „Byl si očkován? Ano? Tak ukaž očkovací průkaz. Nemáš? Aha, tak vypadni!“


To je svobodná společnost.1 385 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 commentaire


Roger S
Roger S
31 août 2021

Thankss great blog

J'aime

NEJČTENĚJŠÍ

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
CZ_DEFENCE_ctverec_claim_krivky.jpg
Screenshot 2021-05-27 at 9.58.59.png
bottom of page