Banner_Patreon1.jpg

ARCHIV

NEJČTENĚJŠÍ

Co má společného COVID, bombardér a kočka, která vypadla z okna?

Ne, to není začátek vtipu (i když by mohl být). V poslední době často slýcháme svědectví o tom, jak známý měl koronáč a vlastně mu nic nebylo” nebo jak se někdo byl podívat v nemocnici a všechno tam zvládají úplně v pohodě”. Lidé se však při této argumentaci dopouští stejné logické chyby, které se dopustila americká armáda nebo autoři studie o přežití koček po pádech z okna.


Zničený německý Focke-Wulf Fw 190A v roce 1945 (foto: wiki commons).

Během Druhé světové války se americká armáda snažila vystužit své bombardéry v místech, která byla nejvíce poškozena nepřátelskou střelbou. Vycházela přitom z přehledu zásahů podobnému tomu na obrázku níže.


Tečky na obrázku značí hypotetické zásahy, které byly nalezeny na letadlech při jejich opravách. Oprava letadla má však jednu poměrně zásadní podmínku – letadlo se musí vrátit. A právě zde je zakopaný pes! Červené tečky značí zásahy letadel, která se (i přes toto poškození) dokázala vrátit na základnu. Tato místa proto není nutné vystužovat. Naopak bílá místa bez teček označují plochy, jejichž zasažení způsobilo pád letadla, a proto by bylo vhodné vystužit právě je.


Protože většinu světa vnímáme skrze vizi, máme tendenci soustředit se na to, co vidíme. Nicméně si často nemusíme uvědomovat věci, které nejsou z nějakého důvodu dobře pozorovatelné. Pokud jsme tedy mluvili se známým, kterému „nic nebylo”, pak to nelze považovat za důkaz toho, že covid nic nezpůsobuje. Vzhledem k tomu, že pouze zhruba 4 lidi ze 100 mají vážný průběh, jsme v kontaktu s mnohem větším množstvím lidí, kterým nic moc nebylo. Proto s nimi můžeme mluvit (kdyby totiž leželi v umělém spánku v nemocnici, tak nám toho moc neřeknou). To samé platí o argumentu o nemocnicích – nejsem lékař, ale hádám, že po propuštění z jednotky intezivní péče se nelze procházet jak po kolonádě a případný pozorovatel je tak vpuštěn pouze do míst, kde to „v pohodě” opravdu je.

 

Vědci ale kočky neházeli z okna...

A co ty kočky? Na konci 80. let byla uspořádána studie [1], ze které vyplynulo, že kočky, které vypadnou z vyššího než 6. patra utrpí vážnější zranění (či dokonce smrt) než ty, které vypadnou z vyšších pater. Vysvětlení pro tento jev není známé – to zdánlivě nejlogičtější bylo, že kočky potřebují nějaký čas na to, aby se ve vzduchu „srovnaly” a dopadly správně na všechny čtyři tlapky. Jak už asi tušíte, je tu ještě jedno vysvětlení – protože ve studii samozřejmě nikdo neházel kočky z oken, studie vychází ze záznamu veterinářů.


Podobně jako u amerických bombardérů i zde lze předpokládat, že se do záznamů veterinářů dostaly jen kočky, které pád přežily. Kočky padající z vyšších pater se pak do studie nemusely vůbec dostat, což by vedlo ke zmíněnému výsledku.


Klam přeživších

I možná proto se této logické chybě říká klam přeživších. Tento klam se však může týkat i mnohem méně závažných situací. Protože v televizi vidíme pouze úspěšné fotbalisty, máme pocit, že stát se fotbalistou (nebo kýmkoliv jiným) není tak těžké. Protože vidíme jen budovy, které stále stojí, a posloucháme starou hudbu, která je stále někde dostupná, můžeme mít pocit, že dříve byla architektura hezčí a hudba kvalitnější. Protože vidíme jen to, co jsme si koupili, nevidíme to, co jsme si mohli koupit (o tom více v tomto článku).


A jak z toho ven? Vždy přemýšlejme, zdali náš názor není založen pouze na pozorováních, která jsou dobře vidět, a zdali nepřehlížíme fakta, která nám zůstávají skryta.


Další podobné články s tématem behaviorální ekonomie najdete na stránkách autora: www.vojtechzika.cz.

.

[1] Whitney, WO; Mehlhaff, CJ (1987). „High-rise syndrome in cats“. Journal of the American Veterinary Medical Association. 191 (11): 1399–403.

79 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

HLAVNÍ PARTNER

1.png

PARTNEŘI

CI_Postgradualy_1200x627_09_17-1[2].gif
Pinkerton_HiringAd_Cevro Institute final
Screenshot%202020-10-21%20at%2011.15_edi
banner_viavis.jpg
Gordic.png
BabelApp_bannery_STAT_1200x628_V2_CZ.jpg
Michael-Chertoff-2008.jpg
SEDIVY.jpg
vONDRA1.jpg